Paní Jandošová, kdo může uplatnit nárok na přídavek na dítě?
Přídavek na dítě je základní dávkou státní sociální podpory (SSP) pro rodiny s nezaopatřenými dětmi. Přispívá ke krytí nákladů spojených s výchovou a výživou dítěte. Nárok na přídavek na dítě může uplatnit zákonný zástupce nezletilého nezaopatřeného dítěte (t.j. zpravidla jeden z rodičů) nebo zletilé nezaopatřené dítě samo. Nárok na přídavek na dítě má dítě žijící v rodině s příjmem nižším, než je trojnásobek životního minima (ŽM) rodiny.
Jak často se žádost o přídavek na dítě podává?
Žádost o přídavek na dítě se podává bez časového omezení, tedy na dobu neurčitou. Zákon však výslovně stanoví lhůty, ve kterých je třeba dokládat výši rozhodných příjmů a potvrzení o nezaopatřenosti dítěte, aby dávka mohla být vyplácena i nadále při splnění všech ostatních zákonných podmínek.
Za jaké období se dokládá výše ročního příjmu?
Pro trvání nároku na každé další období počínající říjnem jednoho roku a končící zářím následujícího roku musí každá ze společně posuzovaných osob nejpozději do 31. října doložit doklad o výši příjmu za předchozí roční období. Tedy v letošním roce do 31. října se pro další výplatu přídavků na dítě dokládá příjem za rok 2000.
Kdy je nutné doložit potvrzení o studiu?
Další podmínkou pro výplatu přídavku na dítě je prokázání nezaopatřenosti dítěte. Za nezaopatřené dítě se pro účely zákona o SSP považuje dítě do skončení povinné školní docházky a poté, nejdéle však do 26 let, jestliže studuje. Potvrzení o studiu je třeba předložit do 30. 9. každého kalendářního roku. Zákon vymezuje nezaopatřenost ještě některými zdravotními důvody, které vždy musí být posouzeny a potvrzeny lékařem či posudkovou komisí sociálního zabezpečení. Po skončení povinné školní docházky se do 18. roku věku považuje za nezaopatřené dítě také dítě, které je vedeno v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nemá nárok na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání.
K jakým změnám dochází v okamžiku, kdy dítě dosáhne plnoletosti?
Přídavek na dítě náležející nezletilému nezaopatřenému dítěti se vyplácí osobě, která má dítě v přímém zaopatření, a to do konce kalendářního měsíce v němž dítě dovršilo zletilosti. Zletilému nezaopatřenému dítěti se přídavek vyplácí od splátky této dávky náležející za kalendářní měsíc následující po měsíci, v němž toto dítě nabylo zletilosti. Po dosažení zletilosti musí být vždy do žádosti doplněn písem-ný souhlas s poskytováním a ověřováním osobních údajů.
Od 1. 10. 2001 vstoupil v platnost zákon č. 271 o SSP. Nastaly v této souvislosti nějaké změny při přiznání této dávky?
Zásadní zněny se přiznání přídavku na dítě netýkají. S těmi významnějšími jsem čtenáře STOPu již seznámila v minulém čísle. Došlo ke změnám v okruhu příjmů a zkrátila se lhůta pro zpětné podání žádosti z dosavadních tří let pouze na 1 rok.
K jakým změnám došlo v souvislosti se zvýšením životního minima?
Od 1. 10. 2001 se zvýšily nařízením vlády částky životního minima (ŽM). Životní minimum je využíváno při zjišťování nároku na některé dávky SSP a výpočet většiny dávek SSP se odvozuje od různých násobků ŽM. Celkové ŽM je součtem částek potřebných k zajištění výživy a základních osobních potřeb občana a částky potřebné k zajištění nezbytných nákladů na domácnost. Zvýšením částek ŽM dojde ke zvýšení dávek SSP. V současné době rozesíláme písemná oznámení o nové výši dávek SSP prvním klientům a postupně by měli toto oznámení dostat všichni žadatelé, u kterých došlo ke zvýšení dávek.
O čem budeme hovořit příště?
V příštím čísle časopisu STOP se budeme věnovat sociálnímu příplatku.